KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Aktuální epidemiologická situace akutních respiračních onemocnění za 17. týden

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHSV) za 17. týden roku 2024 eviduje 1281 nových případů akutních respiračních onemocnění v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Oproti předchozímu týdnu se relativní nemocnost o 4,1 % zvýšila. V okrese Žďár nad Sázavou evidujeme nejvíce nemocných – 1856 nových případů na 100 tis. obyvatel. V okrese Pelhřimov evidujeme 1578 nových pacientů, na Třebíčsku 1048, na Jihlavsku 1007. Nejméně, 918, je nových pacientů v okrese Havlíčkův Brod. Data jsou v přepočtu na 100 tis. obyvatel.

Graf hlášení počtu nových případů ARI za 17. týdenZdroj: registr ARI

MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHSV, informuje: „I za minulý týden pokračoval mírný nárůst počtu nových pacientů s akutními respiračními onemocněními. Relativní nemocnost stoupla o 4,1 %. Nejvíce nových případů je mezi dětmi do 5ti let. Nemocných přibývá i mezi školáky a dospívajícími, ovšem situace odpovídá tomuto období i s ohledem na výkyvy teplot. Průběh onemocnění je ve většině případů bez komplikací a pacienti se léči v domácím prostředí. Ve sledovaném období jsou nejčastějšími původci onemocnění rhinoviry a RS viry.“

Graf hlášení počtu nových případů ARI dle věkových skupin 17. týdenZdroj: registr ARI

KHSV radí stále dodržovat zvýšenou hygienu rukou a respirační etiketu. Pokud se člověk necítí zdráv, neměl by chodit do kolektivu, a naopak chránit okolí nošením roušky či respirátoru. V případě vážnějších příznaků respiračního onemocnění doporučuje KHSV vyhledat lékaře.

Mapa relativní nemocnost ARI okresy 17. týden Zdroj: registr ARI

Na webových stránkách KHSV je průběžně zveřejňována ARI nemocnost v Kraji Vysočina.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586

zveřejněno 29. 4. 2024 - 1:05