KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

VN Trnávka - Petračka

Informace

Informace

k.ú. Želiv, k.ú. Brtná, k.ú. Červená Řečice, k.ú. Popelištná, povodí Vltava, nadmořká výška: 413 m n. m., rozloha: 98 ha

Popis

Vodní nádrž Trnávka leží v členité krajině Křemešnické vrchoviny v srdci Českomoravské vrchoviny. Jedna ze tří přehrad vybudovaných poblíž obce Želiv byla postavena na říčce Trnavě, stavba přehrady byla dokončena v roce 1981. Slouží jako představná nádrž k údolní nádrži Švihov, která je zásobárnou pitné vody pro Prahu. Jako přírodní koupaliště je využívaná část vodní nádrže u obce Červená Řečice, Brtná a Želiv. V těchto místech najdeme na březích přehrady upravené pláže. Rozmanitý rozsah služeb je zajišťován rekreačními středisky ležících na břehu vodní nádrže Trnávky. Pod hrází Trnávky je vybudován umělý kanál pro vodní slalom. Poskytuje skvělé podmínky pro rekreaci, vodní sporty a rybaření.

Kvalita

VN Trnávka se vyznačuje trvale příznivou jakostí vody z pohledu rekreačního využití.

Přístup

K vodní nádrži vede silnice ze Želiva do Červené Řečice, další přístup je ze silnice ze Želiva do Brtné. Ze Želiva vede podél nádrže červeně značená turistická trasa.

Mapa

Fotografie

Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2019 - 2022)

Výborná kvalita vody
Výsledky sledování: VN Trnávka - Petračka

Kontrola kvality vody

Sledování koupacích ploch v Kraji Vysočina v sezóně 2023 bylo ukončeno ke dni 4. 9. 2023.

Hodnoty za rok: 2024

Pro tento rok není k dispozici žádný záznam.

Hodnoty za rok: 2023

DatumHodnotaPoznámka
31. 8.Průhlednost vody je 0,3 m. Teplota vody je 22,8 °C, zjištěn zvýšený výskyt sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
17. 8.Průhlednost vody je 1 m. Teplota vody je 22,2°C, zjištěn zvýšený výskyt sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
10. 8.Průhlednost vody je 1,2 m. Teplota vody je 20°C, zjištěn zvýšený výskyt sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
3. 8.Průhlednost vody je 0,8 m. Teplota vody je 21,3 °C, zjištěn výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu-a. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Po koupání se doporučuje osprchovat.
27. 7.Průhlednost vody je 1,4 m. Teplota vody je 24,5 °C, zjištěn výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu-a. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Po koupání se doporučuje osprchovat.
17. 7.Teplota vody 25,2 °C. Průhlednost vody 1 m. Zvýšené množství chlorofylu-a. Zjištěn výskyt sinic. Po koupání se doporučuje osprchovat.
13. 7.Teplota vody 23,8 °C. Průhlednost vody 1,7 m. Zvýšené množství chlorofylu-a. Zjištěn výskyt sinic. Po koupání se doporučuje osprchovat.
29. 6.Teplota vody 24 °C. Průhlednost vody 2,5 m. Zvýšené množství chlorofylu-a. Zjištěn výskyt sinic. Po koupání se doporučuje osprchovat.
15. 6.Teplota vody 19,8°C. Průhlednost vody 2 m. Mikrobiologicky je voda v pořádku, sinice byly ve vodě nalezeny ve velmi malém množství, chlorofyl-a zjištěn v minimálním množství, vodní květ se nevyskytuje.
legenda

Hodnoty za rok: 2022

DatumHodnotaPoznámka
25. 8.Průhlednost vody je 0,7 m. Teplota vody je 21°C, zjištěn zvýšený výskyt sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
18. 8.Průhlednost vody je 0,8 m. Teplota vody je 22°C, zjištěn zvýšený výskyt sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
11. 8.Průhlednost vody je 2,5 m. Teplota vody je 24°C, zjištěn výskyt sinic. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
28. 7.Průhlednost vody 3 m. Teplota vody je 25°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
14. 7.Průhlednost vody 2,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,1°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
30. 6.Průhlednost vody 1,5 m, teplota vody 25,1 °C.
9. 6.Průhlednost vody 3 m, teplota vody 22,2 °C.
legenda