KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Aktuální informace

Poslední květnový den se mohou žáci druhého stupně jihlavských základních škol na parkánu v ulici Matky Boží zúčastnit akce Světový den bez tabáku. Ta upozorňuje na rizika užívání tabákových výrobků pro lidské zdraví a nebezpečí závislostí u dětí. Na organizaci se spolu se Zdravým městem Jihlava a dalšími partnery podílí také Krajská hygienická stanice kraje Vysočina.

plakát akce Světový den bez tabáku v Jihlavě 31.5.2024

zveřejněno 21. 5. 2024

Dne 31. 5 .2024 proběhne Světový den bez tabáku, který každoročně upozorňuje na negativní důsledky kouření a dopady působení tabákového průmyslu. Letošním tématem kampaně je "Ochrana dětí před vlivem tabákového průmyslu".

Státní zdravotní ústav vyhlásil kreativní kampaň Chytí i tebe? #BEZNIKOTINU, která je určena pro žáky základních a středních škol.

Plakát kampaně Chytí i tebe? Bez nikotinu

Žáci se v rámci soutěže mají zamyslet nad škodlivými účinky tabákových a nikotinových výrobků a nad dovodobými reklamními strategiemi jejich výrobců.

zveřejněno 29. 4. 2024

Kontroly výrobků s obsahem HHC v březnu 2024 – Ministerstvo zdravotnictví (gov.cz)

zveřejněno 18. 4. 2024

Projekt Rozvoj infrastruktury Krajské hygienické stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_125/0017521 je spolufinancován Evropskou unií v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19.

Jeho obsahem je modernizace IT vybavení, pořízení mobilních kanceláří, televizí, osobních automobilů a rekonstrukce klimatizace v podkrovních kancelářích v budově ÚP Třebíč, ke které má naše organizace právo hospodaření.

Logo EU - Evropský fond pro regionální rozvoj

zveřejněno 31. 1. 2023

V současnosti evidujeme v Kraji Vysočina zvýšený výskyt akutních respiračních onemocnění. Zahrnují velký počet virových a bakteriálních onemocnění postihujících děti i dospělé a jsou velmi nakažlivé. Mezi onemocnění postihující dýchací cesty které se přenáší kapénkami patří i pertuse, neboli černý kašel. K rozlišení původce onemocnění je nutné vyšetření u praktického lékaře, který rozhodne o laboratorním vyšetření, stanoví diagnózu a způsob léčby. 

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Státní zdravotní ústav: Nejčastější otázky a odpovědi

Leták SZÚ: U dětí do 1 roku může mít onemocnění závažný průběh      Leták SZÚ: Očkováním ochráníte sebe i své blízké

Doporučená pravidla prevence respiračních onemocnění

zveřejněno 17. 4. 2024

Ministerstvo zdravotnictví informuje o aktuální situaci ve své tiskové zprávě.

zveřejněno 8. 3. 2024

Doporučený postup při sanaci studní po povodni.

zveřejněno 27. 12. 2023

Státní zdravotní ústav radí Na co nezapomenout na začátku sezóny respiračních onemocnění v ČR (szu.cz)

leták Jak se chránit před chřipkou a onemocněním covid

zveřejněno 27. 10. 2023

Ministerstvo zdravotnictví spolu s odborníky, zaměstnavateli a praktickými lékaři představilo Strategii zvýšení proočkovanosti a vyzvalo občany k očkování proti chřipce a covid-19.

Leták propagující očkování proti chřipce a covid-19

zveřejněno 9. 10. 2023

Doporučení hlavní hygieničky pro zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb

 

zveřejněno 9. 10. 2023

Poslední informace

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo Stanovisko k prokazování zdravotní způsobilosti k řízení drážního vozidla - trolejbusu.

zveřejněno 19. 4. 2024

Hlavní hygienička: děti ve školách nebudou vylučovány z kolektivu na základě absence očkování

tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví

zveřejněno 15. 3. 2024

Meziresortní pracovní skupina Ministerstva zdravotnictví pro institucionální stravování vydala metodiku možnosti zajištění dietního stravování ve školních jídelnách.

 

Obrázek, přebal metodické příručky pro školní jídelny o dietním stravování

 

Metodika poskytování dietní stravy v rámci školního stravování

zveřejněno 8. 2. 2024

Odpovědi na dotazy k novele vyhlášky č. 252/2004 Sb. kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody (po novele vyhlášky č. 371/2023.

zveřejněno 2. 2. 2024

V České republice bohužel až tisíc osob neví, že jsou HIV pozitivní. Pokud se nenechají cíleně testovat, jejich nákaza se zjistí při jiném vyšetření, případně při ošetření z důvodu zdravotních obtíží. Přitom včas zahájená léčba dokáže pacientovi zachovat kvalitu života a předejít rozvinutí případných komplikací. Včasné odhalení HIV pozitivity má zásadní význam také v prevenci dalšího šíření nemoci ve společnosti. Pokud se řádně léčí, je infekčnost osob s nákazou HIV totiž minimální. 

Zde je možné se v Kraji Vysočina nechat zdarma a anonymně otestovat:

Testování HIV | Testování HIV VYSOČINA (tadyted.com).

leták- 20 minut Vám může prodloužit život propagující testování HIVleták v ukrajinštině - 20 minut Vám může prodloužit život propagující testování HIVleták v angličtině - 20 minut Vám může prodloužit život propagující testování HIV

 

zveřejněno 13. 12. 2023