Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
COVID-19: informace
Doporučení MZ ČR pro školy
Letní dětská rekreace 2021 - výskyt COVID-19
COVID-19
Odběry pro samoplátce
(Kraj Vysočina)
COVID-19
mimořádná opatření na úřední desce

Hledání
Hledat:

Pilská nádrž

k.ú. Zámek Žďár
povodí Vltava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 576,8 m n. m.Plocha nádrže: 57,6 ha

Popis:

Jedná se o vodní dílo na horním toku Sázavy vybudované v roce 1962 v profilu hráze původního rybníka Pilský nad Žďárem nad Sázavou. Původním účelem nádrže bylo zásobování rozvíjejícího strojírenského průmyslu a napájení sádek Kinského rybářství s.r.o. Plocha má travnatou pláž, která je pravidelně udržována. K dispozici jsou venkovní plochy a toalety. Dno od pláže je písčité, postupně se svažující. Na druhém břehu jsou v provozu dva kempy s dobře vybaveným zázemím. K dispozici je volejbalové hřiště, půjčovna loděk, sportovního náčiní a jízdních kol, která lze využít na jízdu po cyklostezce směrem k obci Polnička.


Kvalita:

Koncentrace fosforu je dostačující pro silný rozvoj řas a sinic v nádrži. Nádrž je poměrně eutrofní s výrazným výskytem sinicových vodních květů. V minulosti byl pro tuto vodní plochu vydáván i zákaz koupání. Průhlednost vody se většinou pohybuje pod limitní hodnotu 1 m, což je částečně způsobeno i zvýšeným obsahem huminových látek. Možným bodovým zdrojem znečištění je obec Polnička.


Přístup:

Pilská nádrž leží v bezprostřední blízkosti Žďáru nad Sázavou. Při výjezdu z města směrem na Škrdlovice se odbočí vlevo ze silnice I/37. K dispozici je kapacitně dostačující parkoviště nad objektem hotelu Tálský mlýn.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2016-2019):


Klasifikace - Výborná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2021


Datum Hodnota Poznámka
2.9. 2 Průhlednost vody je 0,7 m. Teplota vody 17,0°C. Došlo k poklesu množství sinic, množství chlorofylu-a je stále zvýšené.
26.8. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 19,6°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
12.8. 2 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody 21,3°C. Došlo k poklesu množství sinic, množství chlorofylu-a je stále zvýšené.
5.8. 3 Průhlednost vody je 0,8 m. Teplota vody je 20,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
29.7. 3 Průhlednost vody je 0,7 m. Teplota vody 22,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
15.7. 1 Průhlednost vody je 1,0m, teplota vody 17,5°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
1.7. 1 Průhlednost vody je 1,1m, teplota vody 23,6°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
10.6. 1 Průhlednost vody je 1,0m, teplota vody 21,3°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.


Hodnoty za rok: 2020


Datum Hodnota Poznámka
27.8. 2 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody 22,4°C. Došlo k poklesu množství sinic, množství chlorofylu-a je stále zvýšené.
20.8. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 23,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
13.8. 4 Průhlednost vody 0,4 m. Teplota vody 23,2°C. Vysoký obsah sinic a chlorofylu-a, výskyt vodního květu. Voda není vhodná ke koupání.
6.8. 3 Průhlednost vody je 0,7 m, teplota vody 22,3°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a.
27.7. 2 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody 21,1°C. Došlo k poklesu množství sinic, množství chlorofylu-a je stále zvýšené.
23.7. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 20,3°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
10.7. 1 Průhlednost vody je 1,0m, teplota vody 19,6°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
25.6. 1 Průhlednost vody je 1,0m, teplota vody 16,4°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
11.6. 1 Průhlednost vody je 1,1m, teplota vody 16,7°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.


Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
22.8. 2 Průhlednost vody je 0,5 m, zvýšený vegetační zákal, mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Množství sinic pokleslo. Teplota vody je 22,0°C.
15.8. 3 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody je 22,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
8.8. 4 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 22,5°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
1.8. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 24,3°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
25.7. 4 Průhlednost vody 0,5 m. Teplota vody 21,5°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
11.7. 2 Průhlednost vody je nižší - 0,6 m, mírně zvýšený vegetační zákal, mírně zvýšené množství chlorofylu-a.Teplota vody je 21,2°C.
27.6. 2 Průhlednost vody je nižší - 0,6 m, mírně zvýšený vegetační zákal. Jinak bez viditelného znečištění. Teplota vody je 23,5°C.
13.6. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 20,2°C.
Poslední novinky
Nebezpečné výrobky: Panenka na zavěšení v tylových šatech s velkou hlavou
Nebezpečné výrobky: Panenka Fashion models, ATTRACTIVE GIRL, NO.9293
Nebezpečné výrobky: Panenka FASHION, I AM YOUR GOOD PARTNERS, NO.LY350
Nebezpečné výrobky: Nafukovací kruh SWIM RING
Informace: Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR pro školy a školská zařízení k zahájení školního roku 2021/2022 v souvislosti s probíhající pandemií onemocnění COVID-19
Informace: Letní dětská rekreace 2021 - výskyt COVID-19
Informace: Covid-19: Získání certifikátu
Informace: Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech
Informace: Fumigace dřeva - informace pro pořadatele škol v přírodě a dětské rekreace
Informace: Projekt Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno