Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
COVID-19: informace
Doporučení MZ ČR pro školy
Letní dětská rekreace 2021 - výskyt COVID-19
COVID-19
Odběry pro samoplátce
(Kraj Vysočina)
COVID-19
mimořádná opatření na úřední desce

Hledání
Hledat:

Domanínský

k.ú. Domanín
povodí Morava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 565 m n. m.Plocha nádrže: 20 ha

Popis:

Jedná se o menší přehradní průtočnou nádrž na řece Bystřici. Rybník původně založili Pernštejnové v 15. století, po protržení hráze v roce 1883 byla celá plocha zalesněna. Obnova rybníka proběhla v letech 1973-1976. Rybník je ideálním místem pro rekreaci a poskytuje řadu příležitostí pro vodní sporty a rybolov. Pláže jsou zde travnaté, pravidelně udržované, vstup do vody středně strmý. U rybníka se nachází kemp a několik bungalovů, stánek s občerstvením a hygienickým zázemím. Rybník je vybaven kamenným přepadem. V provozovně občerstvení je možné zapůjčení loďky nebo vodních šlapadel. Na příchodu k pláži jsou umístěny prolézačky pro děti a pro sportovní vyžití hřiště na nohejbal.


Kvalita:

Zatímco v roce 2016 byla kvalita vody pro celou sezónu výborná, v následujících letech se tento stav změnil. Laboratorní výsledky často vykazují masívní výskyt sinic, proto je vhodné sledovat aktuální výsledky kontrol kvality vody. Možným bodovým zdrojem znečištění jsou zemědělské objekty bez řádného čištění či odvádění splaškových vod v obci Lísek a Bohuňov.


Přístup:

Průhlednost vody v rybníce je v současné době nižší, než byla v minulých letech. I když je někdy překračováno celkové množství fosforu, výskyt sinic se oproti minulým rokům, kdy byl vydán i zákaz koupání velmi stabilizoval. Do roku 2009 byly rovněž překračovány hodnoty pro chlorofyl-a. Jako možné bodové zdroje znečištění lze uvést obec Lísek a Bohuňov.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2016-2019):


Klasifikace - Dobrá kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2021


Datum Hodnota Poznámka
2.9. 3 Průhlednost vody je 0,8 m. Teplota vody je 17,0°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
26.8. 3 Průhlednost vody je 1,0 m. Teplota vody je 20,0°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
12.8. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 22,1°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
29.7. 2 Průhlednost vody 1,0 m, počínající rozvoj fytoplanktonu. Teplota vody je 23,2°C. Mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
15.7. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 23,1°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
1.7. 1 Průhlednost vody 1,2 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 23,8°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
10.6. 1 Průhlednost vody 1,3 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,4°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.


Hodnoty za rok: 2020


Datum Hodnota Poznámka
27.8. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 20,9°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
20.8. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 20,5°C. Voda je zakalená po vydatném dešti. Zvýšené mikrobiologické znečištění vody.
13.8. 2 Průhlednost vody je 0,9m, teplota vody je 22,8°C. Množství sinic a mikrobiologické znečištění od minulého odběru pokleslo. Zvýšená zůstává hodnota chlorofylu-a.
6.8. 3 Průhlednost vody je 1,0 m. Teplota vody je 21,5°C. Zvýšené mikrobiologické znečištění vody.
23.7. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,2°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
16.7. 2 Průhlednost vody je 1m, teplota vody je 19,3°C. Množství sinic od minulého odběru pokleslo. Zvýšená zůstává hodnota chlorofylu-a.
10.7. 3 Průhlednost vody je 1,2 m. Teplota vody je 20,4°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
25.6. 1 Průhlednost vody 1,1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 16,5°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
11.6. 1 Průhlednost vody 1,2 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 16,7°C. Pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a.


Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
29.8. 4 Průhlednost vody 0,4 m. Teplota vody 23,9°C. Obsah sinic poklesl, ale množství chlorofylu-a zůstává velmi vysoké. Vysoká pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
22.8. 4 Průhlednost vody 0,1 m. Teplota vody 24,5°C. Vysoký obsah sinic a chlorofylu-a, hojný výskyt vodního květu. Voda není vhodná ke koupání.
15.8. 3 Průhlednost vody je 0,3 m. Teplota vody je 23,0°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
8.8. 3 Průhlednost vody 0,3 m. Teplota vody 23,1°C. Obsah sinic poklesl, ale množství chlorofylu-a zůstává velmi vysoké. Vysoká pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
1.8. 4 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 24,5°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
25.7. 4 Průhlednost vody 0,8 m. Teplota vody 22,3°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
18.7. 3 Průhlednost vody 0,7 m. Teplota vody 20,0°C. Obsah sinic poklesl, ale množství chlorofylu-a zůstává velmi vysoké. Vysoká pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
11.7. 4 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 21,7°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
27.6. 2 Průhlednost vody je nižší - 0,8 m, mírně zvýšený vegetační zákal. Jinak bez viditelného znečištění. Teplota vody je 23,2°C.
13.6. 1 Průhlednost vody 1,1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 19,6°C.
Poslední novinky
Nebezpečné výrobky: Nafukovací kruh SWIM RING
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty Girl, HAPPY PARTNER! FASHION, No.1805
Informace: Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR pro školy a školská zařízení k zahájení školního roku 2021/2022 v souvislosti s probíhající pandemií onemocnění COVID-19
Informace: Letní dětská rekreace 2021 - výskyt COVID-19
Informace: Covid-19: Získání certifikátu
Informace: Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech
Informace: Fumigace dřeva - informace pro pořadatele škol v přírodě a dětské rekreace
Informace: Projekt Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice
Informace: Zpráva o činnosti orgánů OVZ za rok 2015
Informace: Otázky a odpovědi

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno