Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
Informace:
COVID-19 v Kraji Vysočina
Informace:
Covid-19 vs. Chřipka
Informace:
karanténa vs. izolace
COVID-19
Odběry pro samoplátce
(Kraj Vysočina)
COVID-2019
mimořádná opatření na úřední desce
Koronavirus
(informace pro občany)
Změna legislativy na obsah provozních řádů vodovodů dodávajících vodu pro veřejnou potřebu

Hledání
Hledat:

Velké Dářko

k.ú. Polnička
povodí Vltava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 614 m n. m.Plocha nádrže: 205 ha

Popis:

Jedná se o největší rybník Českomoravské vrchoviny, který se nachází uprostřed lesnaté krajiny Žďárských vrchů, označovaný také někdy jako "Moře Vysočiny". Rybník byl založen na horním toku Sázavy jako pohon hamrů, pil a mlýnů. Dnes je rekreační oblastí a významným centrem cestovního ruchu a turistiky. Na své si přijdou příznivci koupání, windsurfingu, jachtingu a projížděk na loďkách. Rybník je poměrně mělký a má travnaté břehy. V oblasti jsou stánky s občerstvením a kemp s hygienickým zázemím, které je již dosti zastaralé. Okolo Velkého Dářka vede 12 km dlouhá naučná stezka s 15 zastaveními.


Kvalita:

Voda v rybníce, který se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce a v rašeliništním území je spíše kyselá, což obecně znamená dispozici k dobré kvalitě vody s omezeným výskytem sinic. Jakost vody v rybníce reaguje na vodnost roku, ve vodných letech je tendence k rozvoji řas a sinic menší než v letech suchých. Průhlednost vody se trvale pohybuje kolem 0,5m, což je dáno přirozeně vysokým obsahem huminových látek. Rybník nemá bodový zdroj znečištění.


Přístup:

V obci Škrdlovice zabočit vlevo ze silnice I/37 a po místní komunikaci se dojede do areálu s odstavným parkovištěm. Vzdálenost od obce Škrdlovice je cca 400 m.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2016-2019):


Klasifikace - Výborná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2020


Datum Hodnota Poznámka
20.8. 1 Průhlednost vody je 0,4 m. Teplota vody 23,1°C. Mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
6.8. 1 Průhlednost vody je 0,4 m. Teplota vody 21,7°C. Mírně zvýšené množství chlorofylu-a.
27.7. 1 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody 21,7°C. Došlo k poklesu množství sinic, množství chlorofylu-a je stále zvýšené.
23.7. 3 Průhlednost vody je 0,4m, což je ovšem dáno podložím - rašeliniště.Teplota vody je 21,0°C. Laboratorní rozbor vody prokázal zvýšené množství sinic a chlorofylu-a, což představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
10.7. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění, bez výskytu sinic, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody 19,2°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
25.6. 1 Průhlednost vody je 0,5 m, bez viditelného znečištění, bez výskytu sinic, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody 15,4°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
11.6. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění, bez výskytu sinic, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody 15,7°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.


Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
22.8. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění, bez výskytu sinic. Teplota vody 22,0°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
8.8. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 22,3°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
25.7. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 21,3°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
11.7. 1 Průhlednost vody je 0,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 20,6°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
27.6. 1 Průhlednost vody 0,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,9°C.
13.6. 1 Průhlednost vody 0,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 20,5°C.


Hodnoty za rok: 2018


Datum Hodnota Poznámka
6.9. 1 Průhlednost vody je 0,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 18,3°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
23.8. 1 Průhlednost vody je 0,3 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 21,8°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
9.8. 1 Průhlednost vody je 0,3 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 23,0°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
26.7. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 20,6°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
12.7. 1 Průhlednost vody je 0,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 20,9°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
28.6. 1 Průhlednost vody je 0,4 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody 14,6°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
14.6. 1 Průhlednost vody je 0,5m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 22,4°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
31.5. 1 Průhlednost vody je 0,5m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,8°C. Nízká průhlednost je dána podložím - rašeliniště.
Poslední novinky
Informace: Omezení úředních hodin od 22.10.2020
Nebezpečné výrobky: Panenka lovely GiRL, NO.559
Nebezpečné výrobky: Panenka Mebex TM, by Fashion Pretty Girls, TOP MODEL, NO.338
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty Charm style, FASHION SHOW, No.8091
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty FASHION, No. PF011
Nebezpečné výrobky: Parfémová voda Lover's Lost
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty Fashion, No.8012
Nebezpečné výrobky: Parfémová voda Cool GIRL, EAU DE PARFUM NATURAL SPRAY
Nebezpečné výrobky: Panenka L. O L. SURPRISE
Informace: Informace pro veřejnost

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno