Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
Informace:
COVID-19 v Kraji Vysočina
Letní dětská rekreace -
podezření na výskyt COVID-19
(informace)
COVID-19
Odběry pro samoplátce
(Kraj Vysočina)
COVID-2019
mimořádná opatření na úřední desce
Koronavirus
(informace pro občany)
Hygienicko-protiepidemická opatření pro letní dětské rekreace v roce 2020
Změna legislativy na obsah provozních řádů vodovodů dodávajících vodu pro veřejnou potřebu

Hledání
Hledat:

Sykovec

k.ú. Tři Studně
povodí Morava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 724 m n. m.Plocha nádrže: 14 ha

Popis:

Jedná se o nejvýše položený rybník v Českomoravské vrchovině, který je obklopený četnými rekreačními zařízeními. Rybník s malým povodím. Zdrojem je voda z drobných přítoků z většinou zalesněného terénu. Rybník má travnatou pláž a velmi pozvolný písčitý vstup do vody, což ocení všichni koupající včetně rodin s malými dětmi. Rybník je obklopen četnými rekreačními zařízeními a kempem s dostatečným hygienickým zázemím a občerstvením. Přímo na pláži žádné hygienické zázemí není. V kempu je možnost zapůjčení loděk a vodních šlapadel. V těsném sousedství se nachází rybník Medlov.


Kvalita:

Zatímco dříve bývala kvalita vody v tomto rybníce celkem stabilní, v roce 2018 byl vydán již s prvními odběry vody zákaz koupání, který zůstal v platnosti po celou koupací sezónu. Zřejmě vlivem úpravy hospodaření na této vodní ploše došlo k radikálnímu obratu a výskyt sinic nebyl v následující koupací sezóně prokázán. Z tohoto důvodů je vhodné sledovat aktuální výsledky kontrol kvality vody. Možným bodovým zdrojem znečištění jsou rekreační objekty na břehu rybníka.


Přístup:

Hned za obcí Tři Studně směrem na Vlachovice se projíždí přímo přes hráz rybníka. Parkování je možné u penzionu Sykovec. Odtud je nedaleko hlavní pláž a výhled na protější břeh s kempem.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2016-2019):


Klasifikace - Přijatelná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2020


Datum Hodnota Poznámka
20.8. 1 Průhlednost vody je 1,0 m, teplota vody 23,9°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Rybník stále není zcela napuštěn.
6.8. 1 Průhlednost vody je 0,8 m, teplota vody 21,7°C. Bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Rybník stále není zcela napuštěn.
23.7. 6 Rybník není odebírán, protože není zcela napuštěn.
10.7. 6 Rybník není odebírán, protože není zcela napuštěn.
25.6. 6 Rybník je vypuštěn.
11.6. 6 Rybník je vypuštěn.


Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
22.8. 2 Průhlednost vody 0,9 m, bez viditelného znečištění, počínající vegetační zákal, mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody je 21,8°C.
8.8. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody je 21,7°C.
25.7. 1 Průhlednost vody 1,1 m, bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody je 21,4°C.
11.7. 1 Průhlednost vody 1,1 m, bez viditelného znečištění, pouze mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Teplota vody je 21,5°C.
27.6. 1 Průhlednost vody 1,1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 22,3°C.
13.6. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,0°C.


Hodnoty za rok: 2018


Datum Hodnota Poznámka
6.9. 5 Průhlednost vody je 0,2 m. Přetrvává výskyt sinic a velmi vysoké množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 19,2°C.Zákaz koupání trvá.
30.8. 5 Průhlednost vody je 0,1 m. Přetrvává výskyt sinic a velmi vysoké množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 19,2°C.Zákaz koupání trvá.
23.8. 5 Průhlednost vody je 0,7 m. Přetrvává výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 22,8°C. Mikrobiální kontaminace - zákaz koupání trvá.
16.8. 5 Průhlednost vody 0,1 m. Masívní množství sinic a chlorofylu-a. Teplota vody 21,8°C. Koupání představuje zdravotní riziko - zákaz koupání trvá.
9.8. 5 Průhlednost vody je 0,4 m. Přetrvává zvýšený výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 24,9°C. Při březích plavou uhynulé ryby. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
2.8. 5 Průhlednost vody je 0,25 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody 24,6°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
26.7. 5 Průhlednost vody je 0,3 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Při březích zjištěno velké množství uhynulých ryb.Teplota vody 21,9°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
19.7. 5 Průhlednost vody je 0,4 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody 22,4°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
12.7. 5 Průhlednost vody je 0,3 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody 21,7°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
4.7. 5 Průhlednost vody je 0,4 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody 19,7°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
28.6. 5 Průhlednost vody je 0,4 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody 17,1°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
21.6. 5 Průhlednost vody je 0,5 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Vysoký obsah intestinálních enterokoků. Teplota vody je 20,7°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
14.6. 5 Průhlednost vody je 0,4 m. Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 22,1°C. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví - zákaz koupání trvá.
7.6. 5 Průhlednost vody 0,8 m. Velké množství sinic a chlorofylu-a. Teplota vody 22,9°C. Koupání představuje zdravotní riziko - zákaz koupání.
31.5. 4 Průhlednost vody klesla na 0,8m. Teplota vody je 21,9°C.Voda obsahuje nadměrné množství sinic a chorofylu. Koupání ve vodě představuje zdravotní riziko, u vnímavých jedinců se již koupání nedoporučuje.
Poslední novinky
Informace: Informace pro veřejnost
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty MAGIC FAIRY
Nebezpečné výrobky: Dětský míč Sport toys Baby Ball
Nebezpečné výrobky: Panenka SPARKLE GIRL
Nebezpečné výrobky: Panenka Soy Luna, No.8103
Informace: Letní dětská rekreace - podezření na výskyt COVID-19
Informace: Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech
Informace: Fumigace dřeva - informace pro pořadatele škol v přírodě a dětské rekreace
Informace: Projekt Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice
Informace: Zpráva o činnosti orgánů OVZ za rok 2015

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno