Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
Fumigace dřeva - informace pro pořadatele škol v přírodě a dětské rekreace
Změna legislativy na obsah provozních řádů vodovodů dodávajících vodu pro veřejnou potřebu
Kouření v restauracích
Žloutenka typu A
(základní informace)
Metodika k hluku pro stavebníky v Kraji Vysočina
Postup orgánů ochrany veřejného zdraví a stavebních úřadů při dodržování ustanovení § 77 zákona č. 258/2000 Sb.

Hledání
Hledat:

Pilská nádrž

k.ú. Zámek Žďár
povodí Vltava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 576,8 m n. m.Plocha nádrže: 57,6 ha

Popis:

Jedná se o vodní dílo na horním toku Sázavy vybudované v roce 1962 v profilu hráze původního rybníka Pilský nad Žďárem nad Sázavou. Původním účelem nádrže bylo zásobování rozvíjejícího strojírenského průmyslu a napájení sádek Kinského rybářství s.r.o. Plocha má travnatou pláž, která je pravidelně udržována. K dispozici jsou venkovní plochy a toalety. Dno od pláže je písčité, postupně se svažující. Na druhém břehu jsou v provozu dva kempy s dobře vybaveným zázemím. K dispozici je volejbalové hřiště, půjčovna loděk, sportovního náčiní a jízdních kol, která lze využít na jízdu po cyklostezce směrem k obci Polnička.


Kvalita:

Koncentrace fosforu je dostačující pro silný rozvoj řas a sinic v nádrži. Nádrž je poměrně eutrofní s výrazným výskytem sinicových vodních květů. V minulosti byl pro tuto vodní plochu vydáván i zákaz koupání. Průhlednost vody se většinou pohybuje pod limitní hodnotu 1 m, což je částečně způsobeno i zvýšeným obsahem huminových látek. Možným bodovým zdrojem znečištění je obec Polnička.


Přístup:

Pilská nádrž leží v bezprostřední blízkosti Žďáru nad Sázavou. Při výjezdu z města směrem na Škrdlovice se odbočí vlevo ze silnice I/37. K dispozici je kapacitně dostačující parkoviště nad objektem hotelu Tálský mlýn.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2013-2016):


Klasifikace - Výborná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
22.8. 2 Průhlednost vody je 0,5 m, zvýšený vegetační zákal, mírně zvýšené množství chlorofylu-a. Množství sinic pokleslo. Teplota vody je 22,0°C.
15.8. 3 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody je 22,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
8.8. 4 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 22,5°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
1.8. 3 Průhlednost vody je 0,6 m. Teplota vody je 24,3°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
25.7. 4 Průhlednost vody 0,5 m. Teplota vody 21,5°C. Vysoký obsah sinic a zvýšené množství chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
11.7. 2 Průhlednost vody je nižší - 0,6 m, mírně zvýšený vegetační zákal, mírně zvýšené množství chlorofylu-a.Teplota vody je 21,2°C.
27.6. 2 Průhlednost vody je nižší - 0,6 m, mírně zvýšený vegetační zákal. Jinak bez viditelného znečištění. Teplota vody je 23,5°C.
13.6. 1 Průhlednost vody 1,0 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 20,2°C.


Hodnoty za rok: 2018


Datum Hodnota Poznámka
6.9. 2 Průhlednost vody 0,4 m. Teplota vody 18,9°C. Mírně zvýšené množství sinic a chlorofylu-a.
23.8. 2 Průhlednost vody 0,2 m. Teplota vody 21,8°C. Mírně zvýšené množství sinic a chlorofylu-a.
16.8. 2 Průhlednost vody 0,4 m. Teplota vody 20,5°C. Množství sinic pokleslo, množství chlorofylu zůstává vyšší.
9.8. 3 Průhlednost vody je 0,3 m. Teplota vody je 24,8°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
2.8. 3 Průhlednost vody je 0,35 m. Teplota vody je 24,6°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
26.7. 3 Průhlednost vody je 0,3 m. Teplota vody je 21,2°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
19.7. 3 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody je 22,0°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
12.7. 3 Průhlednost vody je 0,4 m. Teplota vody je 21,9°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců.
4.7. 3 Průhlednost vody je 0,5 m. Teplota vody 19,3°C. Rozborem vody prokázáno zvýšené množství sinic a vysoká hodnota chlorofylu-a. Voda bez viditelného znečištění.
28.6. 3 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 17,6°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a.
14.6. 2 Voda je od posledního odběru zakalenější, průhlednost vody klesla na 0,7m a teplota vody 22,7°C. Zvýšené množství chlorofylu-a.
31.5. 1 Průhlednost vody je 1,1m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 21,9°C.


Hodnoty za rok: 2017


Datum Hodnota Poznámka
24.8. 2 Průhlednost vody je 0,5m, teplota vody 20,9°C.
10.8. 2 Průhlednost vody je 0,4m, teplota vody 22,5°C.
3.8. 2 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 22,0°C. Množství sinic pokleslo, množství chlorofylu zůstává vyšší.
27.7. 3 Průhlednost vody 0,6 m. Teplota vody 22,5°C. Zvýšené množství sinic a chlorofylu-a.
13.7. 2 Průhlednost vody je 0,6m. Teplota vody 23,2°C. Voda bez viditelného znečištěnís mírně zvýšeným mmnožstvím chlorofylu-a.
29.6. 2 Průhlednost vody je 0,8m. Teplota vody 23,0°C. Voda bez viditelného znečištění.
15.6. 2 Voda je zakalená po dešti, průhlednost vody je 0,7m a teplota vody 22,0°C.
Poslední novinky
Nebezpečné výrobky: Panenka РУСАЛКА, No.1867
Nebezpečné výrobky: Panenka THE FASHION Happy every day
Nebezpečné výrobky: Panenka Sweet FASHION
Nebezpečné výrobky: Náplň elektronické cigarety Premium E-Liquid
Nebezpečné výrobky: Náplň elektronické cigarety ICE LEMON TEA
Nebezpečné výrobky: Náplň elektronické cigarety Awesome Cloud MANGO
Nebezpečné výrobky: Náplň elektronické cigarety BINGO! APPLE GRAPE
Nebezpečné výrobky: Panenka ICE SNOW
Nebezpečné výrobky: Panenka OLaf's FASHION ADVENTURE
Informace: Evropský antibiotický den

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno