Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
Pitná voda na táborech - informace pro pořadatele
Kouření v restauracích
Informace pro cestovatele do Dubaje a riziko v souvislosti s výskytem legionelózy
Žloutenka typu A
(základní informace)
Metodika k hluku pro stavebníky v Kraji Vysočina
Postup orgánů ochrany veřejného zdraví a stavebních úřadů při dodržování ustanovení § 77 zákona č. 258/2000 Sb.
Odborné doporučení pro regulaci expozice hluku z produkce hudby pořádané ve venkovním prostoru

Hledání
Hledat:

Kachlička

k.ú. Zdislavice u Herálce
povodí Vltava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 538,8 m n. m.Plocha nádrže: 8 ha

Popis:

Jedná se o vodní plochu obklopenou lesy ležící v chatové oblasti asi 1 kilometr od obce Skála. V okolí rybníka je travnatá pláž s písčitým vstupem do vody, která je pravidelně udržována. U rybníka se nachází autokempink s restaurací, je zde možnost ubytování jednak ve zděném objektu, obytných buňkách nebo ve stanech. Přímo na pláži se nachází sprcha a budova se sociálním zařízením. Zdrojem vody je Perlový potok. Rybník nemá bodový zdroj znečištění.


Kvalita:

Voda v rybníce je zásaditého charakteru (pH 7,49-10,1) s huminovými látkami a vysokou koncentrací fosforu, chlorofylu_a, což jsou podmínky zajišťující vysoký obsah biomasy fytoplanktonu. Vzhledem k těmto podmínkám dochází k masovému rozvoji sinicových vodních květů. V uplynulých koupacích sezónách s výjimkou roku 2009 byla jakost vody v rybníce hodnocena jako nebezpečná ke koupání, byl vydáván zákaz koupání.


Přístup:

Rybník leží na poloviční cestě mezi městy Havlíčkův Brod a Humpolec u obcí Boňkov a Skála. Vedou k němu tři příjezdové cesty a to přímo z obce Skála, nebo z obce Boňkov a třetí možností je sjezd z hlavní silnice I/34 půl kilometru za obcí Skála směrem na Humpolec.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2013-2016):


Klasifikace - Výborná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2018


Datum Hodnota Poznámka
14.6. 2 Průhlednost vody 0,80 m, teplota vody 23,6 °C.
31.5. 2 Průhlednost vody 0,80 m, teplota vody 22,3 °C.


Hodnoty za rok: 2017


Datum Hodnota Poznámka
31.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ. Průhlednost vody 0,305 m, teplota vody 21,3°C. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko.
24.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ. Průhlednost vody 0,25 m, teplota vody 20,1°C. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko.
17.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ. Průhlednost vody 0,20 m, teplota vody 20,2°C, došlo ke snížení množství sinic, ale nadále hrozí riziko poškození zdraví z uvolněných toxinů, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a.
10.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ. Průhlednost vody 0,50 m, teplota vody 22,2°C, došlo ke snížení množství sinic, ale nadále hrozí riziko poškození zdraví z uvolněných toxinů, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a.
3.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ. Průhlednost vody 0,25 m, teplota vody 22,8°C, zjištěn masivní výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a.
27.7. 4 Průhlednost vody 0,40 m, teplota vody 22,9°C, zjištěn masivní výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a. Voda není nevhodná ke koupání.
13.7. 2 Průhlednost vody 0,60m, teplota vody 23,7 °C.
29.6. 2 Průhlednost vody 0,40 m, teplota vody 23,7 °C.
15.6. 2 Průhlednost vody 0.70 m, teplota vody 22.2 °C.


Hodnoty za rok: 2016


Datum Hodnota Poznámka
25.8. 5 ZÁKAZ KOUPÁNÍ! Masový výskyt sinic. Výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu. Voda nebezpečná pro koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
18.8. 4 Průhlednost vody 0,30 m, teplota vody 19,8°C, zjištěn výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a. Hojný vodní květ.Voda nevhodná ke koupání.
11.8. 3 Průhlednost vody 0,30 m, teplota vody 21,7°C, zjištěn výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a. Po koupání se doporučuje osprchovat.
4.8. 3 Průhlednost vody 0,30 m, teplota vody 21,5°C, zjištěn výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a. Po koupání se doporučuje osprchovat.
28.7. 3 Průhlednost vody 0,8 m, teplota vody 22,1°C, zjištěn výskyt sinic, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a. Po koupání se doporučuje osprchovat.
14.7. 2 Průhlednost vody 0,53 m, teplota vody 25,4°C.
30.6. 1 Průhlednost vody 0,8 m, teplota vody 21,6 °C.
16.6. 1 Průhlednost vody 1,05 m, teplota vody 19,6 °C.
Poslední novinky
Nebezpečné výrobky: Gumová kačenka s mláďaty a kruhem
Nebezpečné výrobky: Panenka Sweet day
Nebezpečné výrobky: Miska melamin dětská ZOO FRIENDS
Nebezpečné výrobky: Panenka na zavěšení v tylových šatech
Informace: Projekt Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice
Nebezpečné výrobky: Sada sklenic GLASSWARE GREEN APPLE
Nebezpečné výrobky: Panenka Beauty Fashionable joker, Lide style
Nebezpečné výrobky: Panenka Sen Li
Nebezpečné výrobky: Vlhčené ubrousky Wet Towel
Nebezpečné výrobky: Kosmetická sada ve tvaru fialového srdce

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno