Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
Menu

Aktuální problematika
a informace
Informace:
COVID-19 v Kraji Vysočina
COVID-19
Odběry pro samoplátce
(Kraj Vysočina)
COVID-2019
Informace pro občany navracející se ze zahraničí
COVID-2019
mimořádná opatření na úřední desce
Koronavirus
(informace pro občany)
Hygienicko-protiepidemická opatření pro letní dětské rekreace v roce 2020
Změna legislativy na obsah provozních řádů vodovodů dodávajících vodu pro veřejnou potřebu

Hledání
Hledat:

Černý

k.ú. Smrčná
povodí Morava


Zobrazení na mapě


Nadmořská výška: 653,6 m n. m.Plocha nádrže: 14,1 ha

Popis:

Černý rybník je vodní plocha uprostřed lesů mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem. Rozsáhlý rybník se rozprostírá mezi Větrným Jeníkovem a Smrčnou na Moravě. U rybníka je travnatá pláž a chatová osada. Voda je zde i v létě poměrně chladná a čistá. Nevýhodou klidného a romantického prostředí je chybějící jakákoliv vybavenost.


Kvalita:

Jakost vody během koupacích sezón byla dlouhodobě hodnocena, včetně s hodnocením mikrobiálního znečištění, jako voda vhodná ke koupání bez možného zdravotního rizika. Občasná podlimitní hodnota průhlednosti je pravděpodobně způsobena vlivem zalesněného povodí.


Přístup:

Z Jihlavy silnicí č. 523 směr Větrný Jeníkov, po cyklotrase č. 5215, či po turistické trase, která prochází okrajem rezervace, je přístup k rybníku možný, ale značně obtížný. Dostupné pouze pěšky celý rok. Přístup do vodní plochy je bez typických pláží, od chatek a z hráze.


Foto:

- klikněte na fotku pro zobrazení větší velikosti -Klasifikace vody na základě mikrobiologické kvality (2013-2016):


Klasifikace - Výborná kvalita


Kontrola kvality vody:


Hodnoty za rok: 2020


Pro tento rok není k dispozici žádný záznam.Hodnoty za rok: 2019


Datum Hodnota Poznámka
13.6. 6 Hodnocení pro r. 2019 není provedeno z důvodu vypuštěné vodní plochy a následného vyjmutí plochy ze seznamu koupacích ploch.


Hodnoty za rok: 2018


Datum Hodnota Poznámka
6.9. 5 Teplota vody 17,7°C, průhlednost 0,30m, nevyhovující jakost vody. Přetrvává zákaz používání vody ke koupání.
30.8. 5 Teplota vody 19,0°C, průhlednost 0,30m, přetrvává nevyhovující jakost vody. Zákaz používání vody ke koupání stále trvá.
23.8. 5 Teplota vody 21,9°C, průhlednost 0,30m, nevyhovující jakost vody v ukazateli sinice a chlorofylu-a, mikrobiologické znečištění. Přetrvává zákaz používání vody ke koupání.
16.8. 5 Teplota vody 23°C, průhlednost 0,30m, nevyhovující jakost vody v ukazateli sinice a chlorofylu-a. Přetrvává zákaz používání vody ke koupání.
9.8. 5 Teplota vody 23,0°C, průhlednost 0,30m, nevyhovující jakost vody v mikrobiologických ukazatelích, v ukazateli sinic a chlorofylu-a. Opět vydán zákaz používání vody ke koupání.
2.8. 4 Teplota vody 24,0°C, průhlednost 0,30m, masový výskyt sinic a chlorofylu-a, pro uživatele představuje velké zdravotní riziko.
26.7. 4 Teplota vody 20,7°C, průhlednost 0,40m, mírné zlepšení ve výskytu sinic, hojný výskyt chlorofylu-a,přetrvává zdravotní riziko při koupání.
19.7. 5 Teplota vody 22,0°C, průhlednost 0,50m, hojný až masový výskyt sinic a zvýšené množství chorofylu-a přetrvává. Stále platí zákaz koupání s možným akutním poškozením zdraví.
12.7. 5 Teplota vody 20,0°C, průhlednost 0,50m, hojný výskyt sinic a velké množství chlorofylu-a. Vzhledem k akutnímu poškození zdraví přetrvává zákaz koupání.
4.7. 5 Teplota vody 19,0°C, průhlednost 0,60m, nevyhovující jakost vody v ukazatelích sinice a chlorofylu-a, zjištěn masový výskyt sinic, pro uživatele představuje velké zdravotní riziko. Vydán zákaz používání vody ke koupání.
28.6. 4 Teplota vody 15,6°C, průhlednost 0,90m, nevyhovující jakost vody v ukazatelích sinice a chlorofylu-a, pro uživatele představuje velké zdravotní riziko.
21.6. 3 Teplota vody 20°C, průhlednost 1,0m, zvýšený nález sinic a chlorofylu-a přetrvává.
14.6. 3 Teplota vody 22.5°C, průhlednost 1,2m, pozorovatelný výskyt sinic, mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů.
31.5. 2 Teplota vody 21,5°C, průhlednost 1,10m, počínající pozorovatelný výskyt sinic.
Poslední novinky
Nebezpečné výrobky: Sada plastového nádobí bamboo fiber kids Feeding set
Informace: Informace pro občany navracející se ze zahraničí
Nebezpečné výrobky: Parfém GINO TOSSI PARFUMS
Nebezpečné výrobky: Parfémová voda Beauty Rose PARFUM
Nebezpečné výrobky: Parfémová voda SETION, eau de parfum
Nebezpečné výrobky: Panenka Sofie, Chef de cuisine
Nebezpečné výrobky: Hrnek smaltový, červený s bílými puntíky, 400 ml
Informace: Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech
Informace: Fumigace dřeva - informace pro pořadatele škol v přírodě a dětské rekreace
Informace: Projekt Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice

Legenda k hodnotám
1
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
6
Vypuštěno